Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Рішенням зборів суддів
Хмельницького міськрайонного суду
Хмельницької області
№ 3 від 28.03.2025 року
ЗАСАДИ
використання автоматизованої системи документообігу
ХМЕЛЬНИЦЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ
Засади використання автоматизованої системи документообігу Хмельницького міськрайонного суду (далі - Засади) розроблено та затверджено на виконання вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду (далі - Положення про АСДС) за результатами розгляду питань стосовно порядку функціонування автоматизованої системи. У разі внесення змін до Засад збори суддів Хмельницького міськрайонного суду (далі – суду) новим рішенням затверджують відповідні зміни до Засад.
Засади (зі змінами та доповненнями) вносяться до автоматизованої системи та оприлюднюються на вебпорталіХмельницького міськрайонного судуне пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.
Функціональні обов'язки, права користувачів автоматизованої системи, надання та позбавлення права доступу до неї в суді визначаються на підставі наказів керівника апарату.
Розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженими на підставі наказу керівника апарату суду особами, відповідальними за здійснення автоматизованого розподілу судових справ за правилами, встановленими Положенням про АСДС та цими Засадами з урахуванням спеціалізації суддів.
З метою виконання завдань кримінального провадження, дотримання норм Кримінального процесуального кодексу України щодо прийому та розгляду в розумні строки клопотань органів досудового розслідування: про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (в тому числі тих, які вже перебувають в провадженні суду та по яким слідчим суддею надано дозвіл на затримання) та скарг щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, в суді встановлюється чергування для слідчих суддів та працівників апарату суду у вихідні та святкові дні. У дні чергування розподіл клопотань здійснюється на слідчого суддю, який визначений в затвердженому головою суду графіку чергувань.
Автоматизований розподіл судових справ за індексом 2-а, пов'язаних із виборчим процесом, процесом проведення референдуму здійснюється з урахування спеціалізації.
Якщо судова справа підлягає розгляду колегією суддів, при автоматизованому розподілі судових справ автоматизованою системою визначається головуючий суддя. Після визначення головуючого судді автоматизованою системою визначається склад колегії суддів із числа постійно діючих колегій.
У разі неможливості визначити необхідну кількість суддів з числа суддів основного складу постійно діючих колегій, автоматизована система визначає суддів яких не вистачає з числа резервних суддів даної колегії.
У разі неможливості продовження розгляду справи одним із суддів-членів колегії (призов на військову службу, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, довготривале перебування на лікарняному або у відпустці, закінчення повноважень судді, звільнення з роботи тощо) заміна судді-члена колегії здійснюється автоматизованою системою на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату суду (або уповноваженої ним особи) на виконання службової записки головуючого судді або судді, який входить до складу колегії у справі з метою дотримання передбаченого законом строку розгляду цієї справи у порядку, зазначеному в підпункті 2.3.21пункту 2.3 цього Положення.
Розподіл судової справи, у якій скасовано ухвалу місцевого суду про повернення обвинувального акту, тому самому судді, який прийняв рішення про повернення обвинувального акту прокуророві.
Визначення присяжних відбувається за правилами, встановленими Положенням про АСДС.
По справах в порядку окремого провадження, що проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних, а саме справи в порядку окремого провадження про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу визначати трьох суддів з цивільної палати для розгляду даної категорії справ, а саме Палінчака О.М., Бондарчука В.В., Чевилюк З.А.
На підставі довідки секретаря судового засідання у разі неможливості присяжним брати участь у справі здійснюється повторний авторозподіл щодо присяжних у випадках:
Передача невирішених судових справ від судді на повторний автоматизований розподіл здійснюється, крім випадків передбачених законом, у разі прийняття зборами суддів відповідного рішення про встановлення переліку конкретних справ, розгляд яких не може бути продовжено суддею. У такому випадку збори суддів скликаються у термін, визначеним чинним законодавством за ініціативою голови суду на підставі повідомлення такого судді чи на підставі інших даних, які вказують на винятковість випадку (довідку про хворобу, рішення ВРП про відсторонення від посади, наказ про довгострокове відрядження тощо).
У разі надходження заяви про відвід (самовідвід) судді, який здійснює розгляд кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення, слідчому судді, такі заяви розподіляються шляхом проведення автоматизованого розподілу між суддями кримінальної палати суду, відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства.
У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) повторний автоматизований розподіл справи або заміна судді, який входить до складу колегії суддів здійснюється без розпорядження керівника апарату, на підставі судового рішення про відвід (самовідвід) судді, слідчого судді.
Передача судової справи (матеріалів кримінального провадження) раніше визначеному судді, слідчому судді, колегії суддів проводиться щодо заяв та клопотань, пов’язаних з виконанням вироків, поданих до суду, що розглядав справу, у тому числі у разі зміни спеціалізації судді.
З метою забезпечення виконання вимог ч. 4 ст. 81 КПК України заяви про відвід слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово по кримінальному провадженню (крім колегіального розгляду справи), після реєстрації на реєстраційній картці вхідного документу передаються судді, який здійснює провадження для прийняття рішення щодо порядку розгляду такої заяви: залишення такої заяви без розгляду (при наявності ознак зловживання правом на відвід) або її передачі для визначення судді відповідно до ч. 1 ст. 81 КПК України з урахуванням цих Засад.
Здійснювати розподіл між усіма суддями кримінальної палати матеріалів про продовження застосування примусових заходів медичного характеру згідно із положенням про автоматизовану систему документообігу суду.
Встановити, що справи щодо неповнолітніх розподіляються у відповідності з вимогами ч. 10 ст. 31 КПК України, суддям, які обрані згідно зі ст. 18 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” для розгляду даної категорії справ, інші члени судової колегії визначаються з числа постійно діючих колегій суддів, до яких входить суддя.
Автоматизований розподіл судових справ здійснюється за правилами, встановленими Положенням.
Визначення суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу, здійснюється згідно з вимогами підпункту 2.3.3 пункту 2.3 Положення про АСДС (окрім розподілу судових справ перед відпусткою, якщо її тривалість становить менше трьох календарних днів), з врахуванням цих Засад та правил поєднання судових справ.
Не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли:
-за один робочий день до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше трьох календарних днів (за наявності наказу голови суду);
- за два місяці до закінчення повноважень судді;
- за чотирнадцять днів до початку відпустки (якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів), але лише один раз на рік.
- не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли за чотирнадцять календарних днів до початку відпустки (якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів), але лише один раз на рік;
- не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли за три робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить більше трьох, але менше чотирнадцяти календарних днів; або якщо тривалість відпустки становить не менше чотирнадцяти календарних днів другий раз у рік;
- не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли у дні перебування судді на навчання, підвищення кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду), окрім випадку перебування на навчанні, підвищення кваліфікації тривалістю до трьох годин;
- у період відпустки судді;
- під час тимчасової непрацездатності судді;
-за один робочий день до направлення судді на навчання, підвищення кваліфікації, для участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради правосуддя тощо,тривалістю понад 1 день, без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду);
- не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли за один робочий день до відрядження, якщо його тривалість становить менше трьох календарних днів та за три робочих дні до відрядження - якщо його тривалість становить більше трьох календарних днів та в дні перебування у відрядженні;
- у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування, Вищої ради юстиції тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду).
Дні, у які не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, не враховуються при розрахунку коефіцієнту навантаження судді на момент автоматизованого розподілу судової справи.
У випадку значної різниці в навантаженні на суддів (колегію суддів), допускається тимчасове призупинення участі судді (колегії суддів) в автоматизованому розподілі справ в порядку визначеному зборами суддів.
Керівник апарату суду (або уповноваженої ним особи) щоденно перевіряє актуальність інформації в табелі обліку використання робочого часу суддів в автоматизованій системі документообігу суду та в разі будь-яких змін заносить дані щодо відсутності судді на роботі невідкладно.
У разі хвороби або іншої надзвичайної події, суддя повинен невідкладно прийняти заходи щодо повідомлення про свою відсутність голову суду або працівника апарату суду, відповідального за ведення обліку робочого часу з вказівкою на причини та орієнтовний час відсутності на роботі.
Інформація про відгули суддів заноситься до табеля обліку використання робочого часу у вигляді відмітки (І) та окремо до розділу «Інше», а в примітках позначається дата та номер наказу.
Передача судової справи (матеріалів кримінального провадження) раніше визначеному судді, слідчому судді, колегії суддів проводиться щодо:
1)клопотань (подань), заяв (крім заяв про відвід (самовідвід) судді (слідчому судді) та скарг, які надійшли у межах одного кримінального провадження (за номером ЄРДР).
У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі слідчого судді у випадках надходження клопотань (подань), заяв та скарг по одному кримінальному провадженню, наступний слідчий суддя для розгляду подальших клопотань (подань), заяв та скарг в межах цього кримінального провадження обирається шляхом автоматизованого розподілу між всіма слідчими суддями, що мають повноваження на час розподілу з врахуванням визначеної спеціалізації.
Відповідно до абз.5 ч.20 5 Розділу Х Перехідні Положення КПК України у разі неможливості у визначений цим Кодексом строк колегією суддів розглянути клопотання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, воно розглядається головуючим, а за його відсутності - іншим суддею зі складу колегії суддів (за наявності обох членів колегії – суддею, який має більший стаж роботи на посуді судді).
Після того, як відпадуть обставини, за яких було визначено наступного слідчого суддю в межах одного кримінального провадження, всі клопотання (подання), заяви та скарги по цьому провадженню, що надходять до суду, передаються раніше визначеному слідчому судді.
2)судові справи, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування судових рішень, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про закриття, припинення провадження), а також судових рішень, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи.
У разі, якщо суддя, судове рішення якого скасоване, на момент повернення справи з суду апеляційної чи касаційної інстанцій не працює в цьому суді або таку судову справу неможливо передати судді з підстав, зазначених у пункті 2.3.3 Положення про АСДС така справа передається на повторний автоматизований розподіл за розпорядженням керівника апарату суду.
За відсутності технічної можливості автоматичного виключення судді відповідно до вимог ст. 37 ЦПК України, ухвалу про закриття провадження у справі якого скасовано, під час реєстрації судової справи після повернення її із суду апеляційної чи касаційної інстанцій, відповідальний за здійснення автоматизованого розподілу судових справ відповідальний працівник вносить інформацію про цього суддюу підпункт «Судді, які не мають права брати участь у розгляді» розділу "Судді" обліково-статистичної картки на справу, та складає відповідну довідку.
3) заяви або клопотання, що надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз'яснення судового рішення;
4)повернення судового збору;
5) заяви про перегляд заочного рішення;
6) заяви та клопотання з процесуальних питань, пов’язаних з виконанням судових рішень, подані до суду, що розглядав справу;
7) матеріалів кримінального провадження щодо особи, стосовно якої вже здійснюється судове провадження, у випадку, передбаченому частиною другою статті 334 Кримінального процесуального кодексу України;
8) зустрічних позовів та позовів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору у судовій справі, у якій відкрито провадження;
9) заяв про відновлення втраченого судового провадження;
10) заяв про забезпечення позову, доказів, поданих після подання позовної заяви;
11) заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за виключенням випадків, визначених законом;
12) позовних заяв, які надійшли після подання до суду заяви про забезпечення позову доказів;
13) справ про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила декілька адміністративних правопорушень, якщо ці справи надійшли в один день;
14) справ про адміністративні правопорушення, які поверталися суддею на доопрацювання.
У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді у випадках, передбачених пунктами 4, 6, 7, 10, 12, 13, 14 розділу 5 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, такі судові справи та матеріали підлягають автоматизованому розподілу між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу з врахуванням визначеної спеціалізації, крім випадків знаходження судді у відпустці, відгулі, відрядженні, тимчасової непрацездатності судді, що тривають до семи календарних днів включно.
Передача судової справи (матеріалів кримінального провадження) раніше визначеному судді, слідчому судді, колегії суддів проводиться щодо заяви або клопотання, що надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз'яснення судового рішення, у тому числі у разі зміни спеціалізації судді.
У разі надходження заяви про скасування заходів забезпечення позову у період перебування судді, під головуванням якого розглядається справа, у відпустці чи тимчасової відсутності на роботі з інших причини, така заява передається тому ж суді, у провадженні якого знаходиться справа, якщо її розгляд не закінчено. У випадку якщо судовий розгляд справи, у якій подано заяву про скасування заходів забезпечення позову, закінчено, заява про скасування заходів забезпечення передається для розгляду тому самому судді, крім випадку, якщо він перебуває у довготривалій відпустці.
У разі задоволення суддею самовідводу по справі, коефіцієнт складності категорії судової справи зменшується до 0,001 для того судді, який сам собі заявив самовідвід.
Протокол передачі судової справи раніше визначеному судді роздруковується,підписується та додається до матеріалів судової справи.
В автоматизованій системі документообігу суду для суддів, які займають адміністративні посади встановлюються наступні коефіцієнти адміністративних посад:
- голова суду – 0,5;
- заступник голови суду – 0,6.
В суді запроваджено спеціалізацію з розгляду кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення та цивільних і адміністративних справ.
В суді утворено постійно діючі колегії з розгляду кримінальних справ.
Також в суді діє спеціалізація суддів із здійснення кримінальних проваджень відносно неповнолітніх та обираються слідчі судді, які здійснюють повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні в порядку, передбаченому процесуальним законом
Автоматизований розподіл судових справ між суддями (колегіями суддів) здійснюється з урахуванням спеціалізації суддів, у тому числі спеціалізації зі здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. За допомогою автоматизованого розподілу визначається також запасний суддя та слідчий суддя.
В разі знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу обладнання або комп’ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи та тривають понад п’ять днів такі випадки фіксуються відповідними актами в порядку, передбаченому пунктом 2.3.55 Положення.
У разі настання вище перелічених обставин, розподіл судових справ, які за законом мають розглядатись невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи про встановлення або усунення обмежень щодо реалізації права на мирні зібрання, вирішення питання застосування запобіжного заходу у виді взяття під варту, клопотання слідчого, прокурора про забезпечення кримінального провадження, клопотання про проникнення у житло, обшук чи огляд житла, скарги щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України в порядку ЦПК України тощо) проводиться керівником апарату (чи особою, що виконує його обов’язки) між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження справ до суду, в алфавітному порядку прізвищ суддів з урахуванням спеціалізації.
Розподіл судових справ за індексом 2-а, пов'язаних з виборчим процесом, в такому випадку проводиться керівником апарату між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження таких справ до суду, в алфавітному порядку прізвищ суддів з урахуванням спеціалізації.
Затвердити такі коефіцієнти складності проваджень:
1) Справи про адміністративні правопорушення та про порушення митних правил - 0.5.
2) Кримінальні провадження:
- про вирішення питання про відвід судді, якщо його розгляд здійснює інший суддя (ст. 81 КПК України) - 0,2;
- про виправлення описок та явних арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні - 0,2;
- про роз’яснення судового рішення - 0,2;
- на підставі клопотань про закриття кримінальних проваджень (ст. 284 КПК України) - 0,5;
- на підставі клопотань про вирішення питань під час виконання вироків (ст. 537 КПК України) - 0,5;
- на підстав клопотань, що містять державну таємницю - 0,5 ;
- про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження (розділ VII КПК України) - 0,5;
- про вирішення питань, пов’язаних із міжнародним співробітництвом у кримінальних провадженнях ( глави 42-43 розділу IX КПК України) - 0,5;
- про вирішення питань, пов’язаних із видачею осіб, які вчинили кримінальні правопорушення (глава 44 розділу IX КПК України) - 0,5;
- в порядку перейняття (глава 45 розділу IX КПК України) - 0,5;
- про визнання та виконання вироків іноземних держав та передача засуджених (глава 46 розділу IX КПК України) - 0,5;
- на підставі заяв (клопотань) про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами (глава 34 КПК України) - 0,5;
- участь у кримінальному провадженні у складі колегії (окрім головуючого) -0.5;
- спрощене провадження (ст.ст. 381,382 КПК України) - 0,6;
- кримінальні провадження не підставі угод (глава 35 КПК України) - 0,7;
-кримінальні провадження на підставі обвинувальних актів про вчинення кримінальних проступків - 0,8;
-кримінальні провадження на підставі клопотань про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру - 0,9;
-кримінальні провадження на підставі обвинувальних актів про вчинення нетяжких злочинів - 1,0;
- кримінальні провадження на підставі обвинувальних актів про вчинення тяжких злочинів -1,5;
- кримінальні провадження на підставі обвинувальних актів про вчинення особливо тяжких злочинів - 2,0.
Додаткові коефіцієнти по кримінальних провадження на підставі обвинувальних актів по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень декількома особами :
Додаткові коефіцієнти по кримінальних провадження на підставі обвинувальних актів про вчинення декількох кримінальних правопорушень чи декількох епізодів одного і того ж кримінального правопорушення :
3) Кримінальні провадження, які здійснюють слідчі судді:
- на підставі скарг про закриття кримінальних проваджень - 1,0;
- інші скарги- 0,4;
- на підставі клопотань про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою - 0,5;
- про надання дозволу на обшук - 0,4;
- кримінальні провадження на підставі клопотань про арешт майна - 0,3;
- інші кримінальні провадження - 0,2.
4)Цивільних справах:
- що виникають із земельних відносин – 2,
- що виникають із правочинів, в тому числі договорів – 1,5,
- про захист немайнових прав фізичних осіб – 1,5,
- про розірвання шлюбу – 0,5,
- про стягнення аліментів – 0,8,
- про повернення дітей до країни постійного місця проживання – 1,5,
- що виникають із трудових спорів:
-у справах окремого провадження – 0,9,
-в порядку виконання судових рішень:
-виконання судових доручень іноземних судів – 0,3,
- наказне провадження – 0,2,
- скасування судового наказу – 0,1,
- інші процесуальні питання – 0,3.