Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Хмельницькому міськрайонному суді відбулися розширені збори суддів з участю працівників апарату, на яких були підведені підсумки роботи суду за 2019 рік.
Голова суду Тетяна Бацуца докладно проаналізувала результати праці за минулий рік та визнала його досить непростим, як для колективу суду, так і працівників галузі судочинства в цілому. В першу чергу очільниця суду зосередила свою увагу на висвітленні проблем та недоліків у роботі суду, аби обговорити їх та визначити шляхи покращення.
Є багато факторів, які впливають на стан здійснення правосуддя.
Судова реформа, що затягнулась, справжній голод з кадрами суддів, постійні зміни в законодавстві, нестабільна судова практика, неврегулювання питання визначення допустимого навантаження на суддів- ці та інші фактори суттєво впливають на стан здійснення правосуддя, як в нашому суді, так і в усіх судах України.
«Перша проблема, яка впливає на ефективність роботи суду - це кадрова. Із року в рік ми працюємо в неповному складі суддів. Ця проблема постійно існує в нашому суді та в минулому році така ситуація взагалі досягла критичного стану», - зазначила з самого початку виступу Тетяна Бацуца.
Так, протягом 2019 року суд працював у неповному складі суддів, що створювало додаткове навантаження по розгляду суддями справ усіх категорій. Кількість суддів, яка розглядала справи у звітному періоді, коливалась від 20 до 24-х чоловік, при їх штатній чисельності- 36. Шестеро суддів довгий час перебували без повноважень, двоє - в декретних відпустках, 4 посади судді вже довгий час є вакантними.
Ці обставини зумовили перевантаження суддів, перерозподіл справ між працюючими суддями, порушення строків їх розгляду та вплинули на якість розгляду справ за звітний період.
На даний час ситуація покращилась, більшість суддів призначена. Справи розподіляються між 28-ми служителями Феміди. Хоча, за словами Тетяни Бацуци, для забезпечення розгляду справ у розумні строки, ця кількість суддів теж недостатня.
Як свідчать дані судової статистики, які надало територіальне управління ДСА у Хмельницькій області, в минулому році в місцевих судах судочинство здійснювали 95 суддів, в їх провадженні перебувало 90 тис. 517 справ і матеріалів усіх видів судочинства. У провадженні суддів нашого суду, де працювало 20-24 судді, в цей період перебувало 40 тис. 749 матеріалів. Тобто, на суд припало майже 40% всіх справ і матеріалів, що надійшло в місцеві суди області. Серед справ, які надходили до Хмельницького міськрайонного суду, вагомий відсоток складають багатотомні, багатоепізодні складні та резонансні справи.
Середньостатистичне навантаження на суддю становило по 1 455 матеріала, а середньомісячне - по 121 матеріалу всіх видів судочинства, що значно більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. Але це дані судової статистики, а, якщо врахувати перебування суддів у відпустках та на листках непрацездатності, то надходження на одного суддю за рік становило майже по 2000 справ. У суді обрано 5 слідчих суддів, які вже розглядають клопотання не тільки кожний день до 22-23 годин вечора, а вже і вихідні дня для чергових слідчих суддів стали повноцінними робочими днями. Це зумовлено також і тим, що в місті Хмельницькому створено Державне Бюро розслідувань, діяльність якого розповсюджується на 5 областей і все досудове слідство, яке проводить ДБР у 5-ти областях, супроводжують слідчі судді Хмельницького міськрайонного суду.
Наголошувалося на тому, що судді повинні працювати більш професійно, оперативно та якісно, щоб мінімальним був кількісний показник скасованих вироків та рішень.
Голова Хмельницького міськрайонного суду закликала всіх працівників з особливою повагою та приязністю ставитися до відвідувачів суду та допомагати їм на кожному кроці.
«Ми є тою останньою інстанцією, де людина може добитися для себе належного захисту. Будучи обуреною, поневіряючись по різних кабінетах і нічого не вирішивши, до нас вона приходить з надією про захист. І ми повинні своєю діяльністю забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу його особистості», - підкреслила Тетяна Бацуца.
Підсумовуючи вищевикладене та дякуючи колективу за роботу, очільниця суду відмітила, що хоча минулий рік проходив в умовах складної політичної обстановки та надмірного навантаження, більшість працівників добросовісно та належно ставилися до виконання своїх посадових обов’язків.
Присутні заслухали й звіт керівника апарату суду Світлани Димчук, яка проаналізувала роботу апарату в цілому, зупинилася на матеріальному забезпеченні суду та окреслила форми постійного вдосконалення різних напрямків роботи служб апарату.
Збори суддів прийняли постанову, де окреслили шляхи вирішення проблем для покращення роботи суду.
Прес-служба Хмельницького міськрайонного суду